دوربین Canon Compact

 دوربین Canon Compact

 

Canon PowerShot G1X III


 
Canon PowerShot G1X III 
Canon PowerShot G1X III 
Canon PowerShot G1X III 
   
نام گروه: دوربین Canon Compact
بازدید:  568

  کانن در نمایشگاه Photo Plus Expo امسال در نیویورک دوربین کانن G1X III D را معرفی کرد. یک دوربین کامپکت ۱۳۰۰ دلاری که احتمالا قیمت اولیه آن در ایران چیزی حدود ۵ میلیون تومان خواهد بود. در اینکه این دوربین یکی از گرانقیمت‌ترین کامپکت‌های بازار است شکی نیست. یک دوربین ۲۴ مگاپیکسلی با حسگری APS-C و لنز ثابت، که از نظر کیفیت تقریبا هم طراز دوربین Canon 80D و از نظر اندازه یک دوربین جیبی به حساب می‌آید. وب‌سایت DPreview گزارشی کوتاه درباره عملکرد و قابلیت های این دوربین منتشر کرده است که شما را به مطالعه آن دعوت می کنیم.

همانطور که می‌توانید حدس بزنید، بدنه Canon G1 X Mark III بسیار کوچک و جمع و جور ساخته شده و با وجود استفاده از حسگر APS-C، تقریبا هم اندازه‌های دوربین بدون آینه G5 X کانن با حسگر کوچکتر ۱ اینچی‌اش است. این برای نخستین بار است که کانن در یک دوربین کامپکت خودش از تکنولوژی فوکوس پیشرفته Dual Pixel AF استفاده کرده است. پیشتر در وب‌سایت نوریاتو درباره اینکه قابلیت Dual Pixel AF در دوربین‌های کانن چیست توضیح دادیم. همچنین می‌توانید در این ویدئوی سه دقیقه‌ای قدرت و سرعت آن در فوکوس روی سوژه‌های متحرک را ببینید. این قابلیت به دوربین امکان می‌دهد تا هنگام فیلمبرداری و عکاسی با LiveView، بسیار سریع و دقیق و بی‌صدا عمل کند.

 

همچنین به دلیل اینکه دوربین کانن G1X III D دارای لنز یکپارچه و ثابت است، نسبت به دوربین‌های بدون آینه این شرکت مانند G5 X دارای عایق‌بندی بهتری است. اگرچه این دوربین نمی‌تواند مانند دوربین‌های اکشن (مثلا Gopro 6) به طور کامل در آب فرو رود، اما به گفته کانن عایق‌بندی بسیار خوب این دوربین شما را قادر می‌سازد تا در محیط‌های آب و هوایی نامساعد مانند جنگل‌های بارانی و شرجی و نواحی بیابانی به راحتی از آن استفاده کنید. البته ما امکان تست این ادعا را نداشتیم.

بدنه دوربین کانن G1X III D بسیار خوشدست طراحی شده و وقتی آن را در دست می‌گیرید احساس استحکام خوبی دارد. اگرچه همکار ما که این دوربین را در دست گرفته است دستان کوچکی دارد، اما G1 X Mark III حتی در دستان بزرگ من هم بسیار راحت و خوشدست به نظر می‌رسد. در جلوی دوربین یک دکمه چرخان یا Dial هم طراحی شده که اگرچه دقیقا هم اندازه و در جای اصلی آن در دوربین‌های DSLR این شرکت طراحی نشده است و با محور افقی می‌چرخد، اما دقیقا همان عملکرد را دارد و از این لحاظ بسیار جالب بود.

لنز زوم ۲۴-۷۲mm این دوربین با دیافراگم متغیر f/2.8 در بازترین حالت تا f/5.6 در بسته‌ترین حالت خود طراحی شده است. البته این لنز اگرچه در محیط‌های کم‌ نور دیافراگم چندان بازی ندارد، اما محدوده نسبتا مناسبی را پوشش می‌دهد. شاید بهتر بود کانن محدوده زوم بیشتری را برای این لنز غیر قابل تعویض در نظر می‌گرفت یا دست‌کم فاصله کانونی واید آن از مقادیر بازتری آغاز می‌شد. اما به نظر می‌رسد این محدودیت به دلیل طراحی بسیار کوچک آن و امکان جمع شدن در داخل بدنه کوچک دوربین باشد. علی‌رغم دیافراگم بسته f/5.6 در فاصله کانونی ۷۲ میلی‌متری این لنز، عملکرد فوکوس آن حتی در محیط کم نور، فوق‌العاده و غیر قابل مقایسه با لنز‌ دوربین‌های کامپکت معمولی است. ما در این بررسی امکان ضبط ویدئو با این دوربین را نداشتیم، اما به محض عرضه این دوربین، عملکرد فوکوس آن را در شرایط مختلف بررسی و منتشر خواهیم کرد.