دوربین Canon DSLR

دوربین Canon DSLR

 

Canon EOS 5D Mark IV Body


 
Canon EOS 5D Mark IV Body 
Canon EOS 5D Mark IV Body 
Canon EOS 5D Mark IV Body 
Canon EOS 5D Mark IV Body 
   
نام گروه: دوربین Canon DSLR
بازدید:  1245

 

دوربین Canon EOS 5D MK IV

 

بدون شک دوربین Canon EOS 5D MK IV یکی از قابل توجه ترین دوربین های تولید شده در سال های اخیر است. دوربین Canon EOS 5D MK IV طراحی شده است تا طیف وسیعی از عکاسان را، از علاقه مندان جدی عکاسی گرفته تا عکاسان حرفه ای را راضی کند. علی رغم اینکه این دوربین بسیار به دوربین های قبلی از سری مدل های ۵D شباهت دارد ولی در زیر ظاهر آن تغییرات عمده ای صورت گرفته است. این تغییرات شامل حسگری با رزولوشن بالاتر٫ سیستم فوکوس خودکار Dual Pixel ٫ فیلمبرداری با فرمت ۴K ٫ سیستم فوکوس خودکار ارتقا یافته٫ صفحه نمایش لمسی٫ ارتقای مقاومت در برابر شرایط جوی٫ سیستم Wi-F & NFC و GPS داخلی می شود. همه این امکانات در دوربین Canon EOS 5D MK IV تعبیه شده است تا شرکت کانن یک دوربین همه فن حریف به بازار عرضه کند.

در دوربین Canon EOS 5D MK IV یک حسگر ۳۰٫۴ مگاپیکسلی به همراه پردازشگر Digic6+ تعبیه شده است که باعث ایجاد کیفیت تصویر فوق العاده می شود. سیستم  فوکوس خودکار استفاده شده در این دوربین همان است که در دوربین پرچمدار دوربین های کانن یعنی ۱DX Mark II به کار رفته است که شامل ۶۱ تقطه فوکوس با ۴۱ نقطه صلیبی می شود. پوشش نقاط فوکوس در دوربین Canon EOS 5D MK IV ، ٢۴ درصد در عرض تصویر نسبت به ۵D Mark III افزایش پیدا کرده است.  نقطه فوکوس مرکزی تا منفی ۳ استاپ ارزش نوری و در حالت نمایش زنده تا منفی ۴ استاپ ارزش نوری حساسیت دارد. 

 

فیلمبرداری با فرمت ۴K در دوربین Canon EOS 5D MK IV در نظر گرفته شده است و می توان تا ۳۰ فریم در ثانیه با این فرمت فیلمبرداری کرد؛ البته در این حالت تصویر ضریب ۱/٧ دارد. در فرمت ۴K دوربین به صورت Motion JPEG تصویربرداری می کند که می توان ۳۰ عکس در ثانیه خروجی دهد. در این حالت پدیده Rolling Shutter اتفاق می افتد ولی در زمان هایی که عکاسی با سرعت ۷ فریم در ثانیه کافی نباشد بسیار کارگشا خواهد بود.

-حسگر ۳۰٫۴ مگاپیکسلی فول فریم همراه با تکنولوژی فوکوس خودکار Dual pixel AF

-فیلمبرداری با فرمت ۴K در ۳۰ فریم در ثانیه و تکنولوژی ۴K Frame Grab ( در این تکنولوژی می توان به تک تک فریم های فیلمبرداری شده دسترسی داشت)

-۶۱ نقطه فوکوس خودکار با ۴۱ نقطه صلیبی حساس به منفی ۴ استاپ ارزش نوری هم در حالت فوکوس Single AF و هم در حالت AI Servo AF (برای اولین بار در دوربین های فول فریم)

-گستره حساسیت از ۱۰۰-۳۲۰۰۰ و گسترش شونده تا ۱۰۲۴۰۰

-۷ فریم در ثانیه عکاسی پی در پی

-تکنولوژی Dual Pixel Raw برای اصلاح فوکوس خودکار (Image Microadjustment) ٫ تغییر بوکه و کاهش اثر هاله

-سنسور ۱۵۰۰۰۰ پیکسلی فوکوس خودکار RGB+IR برای دنبال کردن سوژه و تشخیص سوژه

-صفحه نمایش لمسی ۱۶۲۰۰۰۰ نقطه ای ۳/۲ اینچی

-Wi-F- & NFC و GPS

-قابلیت عکاسی به صورت متناوب (Interval Timer)

 

-افزایش مقومت در برابر شرایط جوی

مهم ترین پیشرفت دوربین Canon EOS 5D MK IV گسترش پوشش تصویر توسط نقاط فوکوس است ولی تکنولوژی فوکوس خودکار و حسگر ۱۵۰۰۰۰ پیکسلی RGB+IR همان است که در دوربین ۱DX Mark II استفاده شده است.

 

دوربین Canon EOS 5D MK IV اولین دوربین فول فریم شرکت کانن است که قابلیت فوکوس خودکار به صورت مداوم در حالت نمایش زنده را دارد و به علت عملکرد سیستم فوکوس خودکار Dual Pixel AF از دقت بسیار بالایی برخوردار است؛ حتی هنگامی که از لنز های بسیار سریع استفاده شود. عملکرد سیستم فوکوس خودکار در حالت نمایش زنده به شکل حیرت انگیزی خوب است و به خوبی سوژه ای را که با لمس صفحه برای آن تعریف شده است را شناسایی می کند و هنگام حرکت آن را دنبال می کند.

 

 

در دوربین Canon EOS 5D MK IV تکنولوژی جدید Dual Pixel Raw استفاده شده است که در شرایطی خاص از آن استفاده می شود. با قرار گیری دوربین بر این حالت دو عکس ۳۰ مگاپیکسلی ثبت می شود؛ یکی با فوتودیود های “چپ-بین” و یکی با فوتودیود های “راستبین”. در دوربین های قبلی کانن که از تکنولوژی Dual Pixel AF استفاده می کردند؛ این دو تصویر با هم ادقام می شد؛ ولی  دوربین Canon EOS 5D MK IV اطلاعات هر دو تصویر را در اختیار کاربر قرار می دهد. حجم این فایل ها ۲ برابر فایل های معمولی است ولی امکانات اصلاح فوکوس خودکار٫ تغییر بوکه و کنترل اثر هاله را به کاربر می دهد. البته برای این منظور باید از نرم افزار پردازش فایل خام که توسط شرکت کانن معرفی شده است؛ یعنی Digital Photo Professional استفاده شود.